A húszas évek mozi- és focivilágát burleszk-pantomim stílusban megidéző film Budapesten játszódik. Minarik Ede mosodás egyetlen szenvedélye a foci. Csak egyet szeretne elérni életében: hogy a Csabagyöngye SC bejusson az első ligába. Ezért képes feláldozni mindent. A mosodáját, a házasságát, mindent, amije csak van, illetve volt. Sándor Pál remeke a magyar filmtörténet fontos darabja. A film egyik szállóigéje mindennapjaink vezérfonala lett: Kell egy csapat! És ebben a filmben van. Remek alkotók, kiváló színészek teszik felejthetetlenné a képernyő előtt töltött időt.
1944 telén a Végvári Tánciskola vendégeit szétzavarja egy légiriadó. Adorján András - a ruhatárosnő fia - ellop egy kabátot, hogy eladja és az árából megvásárolja Fussbaum Aranka szolgáltatásait. A ruhatárosnő - hogy becsületét mentse - lányával, Zsuzsival, Svéd Ferivel, a sógorával és a fiával útra kel, hogy a kabátot előkerítse. Miközben megméretkeznek a háború poklában, a lopásnál nagyobb bűnöket követnek el és egy kabátnál sokkal többet veszítenek.
Stock és Salamon hosszú ideje társak. Közös kabarészámukkal nagy sikerrel lépnek fel estéről estére. A szilveszteri tévés közvetítésben való részvétel mindkettőjüknek nagyon fontos. Az egész ország előtt elénekelhetik közös számukat a háromlábú nadrágban: Egyedül nem megy. Salamon váratlanul leváltja Stockot egy új, fiatal táncos lány miatt.
Szerencsés Dániel és a barátja, Gyuri 1956-ban úgy döntenek, hogy elhagyják az országot. El is jutnak a nyugati határig, ahol a megbeszélés szerint egy szállodában kell megvárniuk a teherautót, amely átviszi őket Ausztriába. A menekülőkkel telezsúfolt szállóban még utoljára feltehetik maguknak a kérdést: menni vagy maradni? Díjak és jelölések: Cannes (1983) - FIPRESCI-díj: Sándor Pál Magyar Játékfilmszemle (1983) - Fődíj: Sándor Pál
2010. május 6-án 20.30 órától az Old Man's Pub-ban jó hangulatú blues koncert volt, melynek keretében fellépett a PARAFUSIONS magyar-olasz formáció: ENDRE VAZUL MANDLI (szájharmonika, fuvola, ének) és DAVIDE PAPLEO (gitár, ének).
2009 őszén Müller Péter előadásaival indult el Marosvásárhelyen és Csíkszeredában a Magyarországon már fogalommá vált Mesterkurzus, amely azóta Erdélyben is közkedvelt kulturális rendezvénysorozattá nőtte ki magát. Müller őszi fellépései iránt akkora volt az érdeklődés, hogy sokan már egyik előadásra sem tudtak jegyet szerezni, így kényszerűen lemaradtak a régen várt találkozásról.
A Mesterkurzus szervezőitől azóta igen sokan kérték: hozzák el ismét Erdélybe Müller Pétert, hogy azok is meghallgathassák varázslatos előadásait, akiknek tavaly nem sikerült, akik pedig szerencsésen bejuthattak, újra átélhessék az élményt, amit csak a személyes találkozás adhat meg.
Mivel Müller Péter tavaly nem csupán udvariasságból állította, hogy fantasztikusan érezte magát a Székelyföldön, a szervezőknek nem volt nehéz rábeszélniük őt az újabb utazásra: a neves író szívesen és gondolkodás nélkül bólintott rá a meghívásra. Nagyon várja, hogy ismét találkozhasson erdélyi barátaival, akik annyi érdeklődéssel és szeretettel fogadták legutóbb.
A népszerű gondolkodó nem ismétli meg tavalyi előadásait, hanem vadonatúj témákkal készül Erdélybe, így azoknak is új élményben lesz részük, akik ősszel már részt vettek valamelyik estjén.
A körút első állomása május 5-én Marosvásárhely, ahol szokás szerint a gyönyörű Kultúrpalota nagyterme ad otthont a Mesterkurzusnak. Az előadás címe: Gondolataink teremtő hatalma.
Május 6-án Csíkszeredában találkozhatnak az érdeklődők Müller Péterrel, aki A boldogság nyomában címmel tart előadást a Szakszervezetek Művelődési Házában.
Sepsiszentgyörgyre május 7-én érkezik az író. A Szakszervezetek Művelődési Házában tartott előadásának címe: Önmagunk felfedezése.
Cserkész Béla - szaxofon, Szilágyi Zsolt-Herbert – billentyűs hangszerek, Balázs Péter – basszusgitár, Nagy Zoltán - dobok Április 21. Szerda 22.00 óra
Bíró Eszter és Fodo duó koncertjeiken térbeli és időbeli utazásra hívják a közönséget, melynek keretében bensőséges előadásmódú és életvidám dallamok váltják egymást, mai hangszerelésben, új, egyedi felfogásban.
A 2009 decemberében megjelent "Mikor lesz az már?" című lemezükhöz hűen a zsidó folklór dallamainak akusztikus feldolgozásán kívül magyar költők - Radnóti Miklós, Nagy László, Kányádi Sándor és Varró Dániel - megzenésített versei is megszólalnak.
A duó tagjai:
Bíró Eszter – ének
Födő Sándor – billentyű, ütősök
Április 22. Csütörtök 20.30 óra
ST. GEORGE QUINTET
(Sepsiszentgyörgy)
A sepsiszentgyörgyi zenekar a 2008. évi Szent György Napok Jazz Kocsmájában mutatkozott be nagy sikerrel, azóta sok koncertet tartottak a régióban, többnyire dzsessz sztenderdeket játszanak.
A zenekar tagjai:
Tasi Nóra – ének, Könczey Jenő – billentyű, Éltes Áron – szaxofon, Gyergyai Szabolcs – basszusgitár, Kertész János – dobok.
A Kovács Linda Quartet zenéje mainstream jazzből táplálkozó modern jazz, melyben teret kap minden olyan zenei kísérletezés, amely műfajtól függetlenül, természetes módon illeszkedik elképzeléseikbe. A nagy elődök, mint Miles Davis, John Coltrane hagyatéka mellett hatással van rájuk az amerikai avantgarde, a free jazz, ill. az európai, klasszikus zenei hagyományokon alapuló modern jazz. Az énekes és hangszeres improvizáció áll előtérben, ugyanakkor jól megszerkesztett, komponált zenéről beszélhetünk. A repertoárt saját szerzemények ill. átdolgozások alkotják, a darabok szerzője Kovács Linda, szövegírója Király Martina és Lamm Dávid. 2009-ben jelent meg első lemezük Teach me silencecímmel, melyen főleg saját szerzemények, ill. kortárs amerikai szerzők átdolgozásai szerepelnek.
A zenekar tagjai:
Kovács Linda - ének, Fenyvesi Márton - gitár, Hock Ernő - nagybőgő, Sárvári Kovács Zsolt - dobok.
Lucian Nagy a Richard Oshanitzky Jazzegyetem szaxofontagozatának hallgatója, és a romániai jazz új generációjának tagja. Együtt koncertezett olyan jazz-zenészekkel mint: Eldad Tarmu, Henry "Skipper" Franklin, Brian Torff, Gyárfás István, Gunter Hampell, PauldeCastro, Sandy Patton, stb.
Az együttest Cserkész Emese alapította 2003-ban, repertoárjukban egyaránt megtalálhatók gospellek, spirituálék, sanzonok, klasszikus zenei feldolgozások, világzene, stb.
A Snaps Vocal Band tagjai:
Dombora Anna, Cserkész Emese, Ardeleanu Daniel, Pakot István, Miklós Árpád, Gergely Arnold, Tóth Györbiró Apor.
A Jazz+Az-ból és Cotton Club singers-ből jól ismert Kozma Orsi 2008-ban megalapította jazz quartet-jét, amelynek stílusa a műfaj populárisabb változatához tartozik. Megalakulásuk évében Hide and Seek címmel jelent meg albumuk. A dalok többsége szerzői vagy társszerzői minőségben a zenekar nagybőgősének, Hárs Viktornak a nevéhez fűződik.
A gazdag repertoárjukban a saját szerzemények mellett megtalálhatóak szép számmal örökzöld slágerek is.
A zenekar tagjai:
Kozma Orsi -ének
Cseke Gábor - billentyű
Hárs Viktor - bőgő
Pusztai Csaba - dobok
BLUES PUB
OLD MAN'S PUB
Plakátterv: Kusztos Attila
Április 23. Péntek 21.00 óra
VALI RĂCILĂ „SIR BLUES”
(Botosán)
Április 23. Péntek 23.30 óra
BLÚZ BEND
(Sepsiszentgyörgy)
A zenekar tagjai:
Oláh Annamária – ének, Szabó Pál Szabolcs – gitár, ének, Kelemen Szilárd – gitár, Oláh Badi Alpár – basszusgitár, Csurulya Árpád – dobok.
Április 24. Szombat 21.00 óra
PRÓBA UTÁN LACIKÁNÁL BOROZUNK
(Sepsiszentgyörgy)
A zenekar tagjai: Márton Lóránt – ének, gitár Tinca Teddy– gitár, ének, Tóth László – basszusgitár, Csurulya Árpád – dobok.
Április 24. Szombat 22.00 óra
CONFUSION
(Sepsiszentgyörgy)
A 2008-ban alakult zenekar stílusát a funk-jazz-en alapuló improvizációk határozzák meg.
A zenekar tagjai:
Laura Zan – ének, Tinca Teddy - gitár, Gábor Szabolcs – szoprán szaxofon, Oláh Badi Alpár – basszusgitár, Könczey Jenő – dobok.
Az 1830-as évek betyárvilágában játszódó "eastern" főhőse, Farkas Csapó Gyurka megszökik a börtönből és visszatér a karcagi pusztákra, hogy bosszút álljon feladóin. A pusztai pásztorok védelmet látnak benne, mert életterüket a gazdag, kapitalizálódó vármegye erősen korlátozza. Az elszegényedett dzsentriivadék csendbiztos, Mérges Balázs is csak tessék-lássék veszi üldözőbe az elhíresült betyárvezért, egészen addig, míg Gyurka a vezéri babérokra törő, intrikus Jeles Matyi miatt pásztort nem öl.
Lerobbant művelődési ház előcsarnoka. A mozgalmi táblák és egyéb ünnepi díszletek tövében csirkék kapirgálnak. A Johnny Be Good hangjai szűrődnek ki a nagyteremből. Bent a Colorado nyomja a bluest. A fűtetlen helyiségben az együttesen kívül egy-két ember lézeng. Ez így nem mehet tovább! Ki kell találni valamit! És nemsokára a főnöknek eszébe jut a nagy ötlet. Egyik kezével egy lekváros buktát szorongatva, a másikkal a fenekét vakargatva a banda elé áll: gyerekek, átmegyünk a Tobacco Roadról a Retek utcába, lemegyünk bunkóba, lemegyünk furkóba. A szocialista vadkeleten új banda születik.
Géza egy budapesti lakótelepen él feleségével és két gyermekével. Egy reggel, munkába menet a szomszéd lakás nyitott ajtajában megpillant egy nőt, aki felborzolja érzékeit. Aznap ráborítja művezetőjére az asztalt, kilép a gyárból, és úgy dönt, önálló vállalkozásba kezd: falfúró lesz, mert a lakótelepen erre igen nagy a kereslet.
Csaba börtönbe kerül verekedésért. Mire kiszabadul, barátnője már Miklóssal lakik a kétszobás lakásban. Mivel nincs hova mennie, Csaba beköltözik hozzájuk harmadiknak.
A filmvetítés után közönségtalálkozó Szomjas György filmrendezővel!
1989-ben vagyunk, a kelet-európai szocializmusok összeomlásának nevezetes esztendejében. Mindazonáltal a film egyetlen mozzanata sem utal e történelmi pillanat magasztosságára, ellenkezőleg, a vásznon burjánzó burleszk mozzanatfüzérek mintha csak szamárfület akarnának mutatni a politikai felhőrégiók gőgös színjátékának. A film kópés gesztussal fordul a politikák számára megközelíthetetlen, profán, hétköznapi létezés misztériuma felé. A színhely egy lerobbant, ételszagú lakótömb Gólyának nevezett kocsmája és annak közvetlen környéke. A chaplini kisemberek világa ez. Bizonytalan, lecsúszott egzisztenciák élnek errefelé: munkanélküliek és alkalmi munkások, zöldségesek és taxisok, melegszívű svihákok és alkalmi szeretők. Csúfak és gonoszak, lágyszívűek és hirtelen haragúak. Csupa kedves csirkefogó.
szereplő(k): Simon Péter (Karesz), Horváti Kata (Zsófi), Benke Gráci, Kerényi Róbert, Ábrahám JuditKaresz állami gondozottként nőtt fel. A film elején utcagyerekek csapatához tartozik, akik a piros lámpánál megálló kocsik ablakát tisztítják. Emellett sok mindenben benne vannak még, ami rosszaságot a nagyváros kínál, verekszenek, betörnek, isznak, kábítóznak. Karesz Zsófit követve, véletlenül kerül be a táncházba, és megragadja annak eredeti hangulata. Összebarátkozik Grácival, aki feketén dolgozó vendégmunkásként él Budapesten, és maga is idegenül mozog a nagyvárosban. Csak a táncházban van otthon, ahol a szülőfalujának zenéjét játszhatja. Karesz ismerkedik Zsófival, a társasággal, a táncokkal és a különböző ütőhangszerekkel, amiket a magyar, a délszláv és a cigány muzsikában használnak. Eközben régi barátai is előkerülnek, és belerángatják egy betörésbe. Később berúgnak és Kareszt részegen elüti egy kocsi. Kórházba kerül, ahol Zsófi meglátogatja. Amikor Karesz felgyógyul, a táncházi társaság már tagjává fogadja, velük is lakik. A dobolásba is egyre jobban belejön, és már úgy tűnik, hogy sikerül elszakadnia alvilági barátaitól, amikor azok lebuknak, és Kareszt is letartóztatják. A film végén a börtönben látjuk Kareszt, aki már furulyán játszik, rabtársai kísérik...
Kedves Látogató! Köszönöm , hogy meglátogattad a blogomat! Azért hoztam létre ezt a blogot, hogy hírűl adjam a világnak azt, hogy Sepsiszentgyörgyön működik a MUKKK Kulturális és Ífjúsági Egyesület. A MUKKK mozaikszó, jelentése: Muzsikások, Krónikások, Képírók és Kézművesek.
Itt betekintést nyerhetsz a MUKKK programjaiba, rendezvényeibe.
Várjuk véleményeteket, javaslataitokat:
endrelazar@yahoo.com
Üdvözlettel:
Lázár-Prezsmer Endre
a MUKKK elnöke.